راهکار گرویتی زون ( Gravityzone) بیت دیفندر چیست

در این مختصر به راهکار گرویتی زون ( Gravityzone) بیت دیفندر میپردازیم، چگونگی و ویژگیهای آن.

گرویتی زون ( Gravityzone) بیت دیفندر راهکاری برای تأمین امنیت سازمانها و شرکتهای کوچک و بزرگ است. تأمین امنیت برای کلیه کامپیوترها، دستگاههای همراه، سرورهای مجازی، سرورهای ابری، سرور ایمیل و Exchange.

گرویتی زون محصولی است با یک کنسول مدیریتی متمرکز که هم به صورت ابری با میزبانی بیت دیفندر در دسترس است و هم قابل نصب روی یک سرور مجازی داخل شرکت یا سازمان مطبوع شماست که ما آن را ( VA:Virtual appliance) می‏نامیم. این کنسول نقطه‏ ای متمرکز برای استقرار راهکار، اجرا و مدیریت روالهای امنیتی برای تمامی دستگاههای موجود در سازمان شماست.

گرویتی زون ( Gravityzone) بیت دیفندر تأمین کننده امنیتی چند لایه برای تمامی دستگاهها و همینطور Microsoft Exchange است: ضد ویروس با نظارت رفتاری، حفاظت بلادرنگ، کنترل برنامه ‏ها و ایجاد ناحیه مجاز، دیوار آتش، کنترل دستگاهها، کنترل محتواها، ضد اسپم و ضد تقلب (فیشینگ).

امکانات امنیتی گرویتی زون

  • تأمین امنیت تمامی دستگاهها
  • تأمین امنیت سرورهای مجازی
  • تأمین امنیت Exchange
  • بررسی حافظه‏ های اختصاص یافته هر سرور مجازی (HVI: Hypervisor Memory Introspection)
  • تحلیلگر سندباکس
  • تأمین امنیت دستگاههای ذخیره کننده (انبارش)
  • تأمین امنیت دستگاههای همراه

تأمین امنیت دستگاهها

تأمین امنیت کامل تمامی کامپیوترهای موجود در شبکه شما با هر سیستم عاملی اعم از ویندوز، لینوکس و Mac با بهترین فنآوری موجود ضد ویروس. برای دستگاههای ویندوزی مزایای بیشتری هم فراهم می‏آورد همچون فایروال دو طرفه، قابلیت ضد نفوذ، کنترل دسترسی به اینترنت و فیلتر کردن، حفاظت مؤثر از اطلاعات، کنترل دستگاههای جانبی و برنامه‏ ها. بیت دیفندر با اشغال پایین منابع سیستمی، تضمین کننده عدم کاهش سرعت و قابلیت سیستم شماست و زمانی که با راهکار Active directory مایکروسافت ادغام شود راحتی کاربری و مدیریت متمرکز تمامی سرورها و کامپیوترهای موجود در شبکه شما را به ارمغان میآورد. راهکار گرویتی زون جایگزینی برای سیستمهای آنتی ویروس، با ترکیب فنآوری برتر و تحسین شده‏ اش در این صنعت با ساده‏ سازی استقرار و نصب آن از طریق مرکز کنترل قدرتمند گرویتی زون ایجاد میکند. تشخیص پیشگیرانه رفتار ویروسها با طبقه بندیشان و تشخیص ویروس به صورت بلادرنگ.

تأمین امنیت سرورهای مجازی

گرویتی زون اولین راهکار مهیا شده برای تأمین امنیت این نوع سرورهاست. سازگاری با انواع روشهای مدیریتی سرورهای مجازی مثل VM Ware ESXi تا Citrix Xen یا مایکروسافت Hyper-V. راهکار امنیتی بیت دیفندر به سرورهای مجازی که ماهیتاً ساختار اشتراکی دارند با تحویل عملیات به مرکز کنترل VA دسترسی دارد.

تأمین امنیت Exchange

این امکان فراهم آورنده قابلیتهای ضد ویروس، ضد هرزنامه، ضد فیشینگ، فیلتر و کنترل فایلهای پیوستی در تعامل با سرور مایکروسافت اکسچینج است، جهت ایجاد محیطی امن برای تبادل ایمیلها و افزایش بازدهی سیستم. بهره‏ گیری از فنآوری آنتی ویروس و ضد هرزنامه بیت دیفندر که برگزیده این حوزه است، فضایی امن در برابر انواع بدافزارها و سرقت اطلاعات محرمانه و ارزشمند کاربران به وجود می‏آورد.

HVI یا بررسی اختصاصی حافظه سرورهای مجازی مهمان (هر ماشین مجازی، مهمان نامیده میشود)

مهاجمان سازمان یافته، به صورت گسترده‏ ای دنبال روشهای نوین و ناشناخته برای آسیب رسانی و نفوذ آنی هستند.

مهاجمان از تکنیکهای پیشرفته‏ ای برای ایجاد تأخیر و حمله‏ های متوالی برای انتقال بدافزار جهت پوشش فعالیتهایشان استفاده میکنند. به تازگی مهاجمان باج گیری طراحی شده‏ اند که کاملاً بر روشهای سنتی امنیتی غلبه میکنند.

برای تأمین امنیت سرورهای مجازی، بیت دیفندر راهکار آن را ارائه داده است، راهکار HVI مراکز داده و با تعداد سرور بالا را در برابر تهدیدهای نوین و بسیار سطح بالا که سیستمهای مبتنی بر امضا قادر به تشخیص آن نیستند، محافظت میکند. این راهکار، دیوار امنیتی قدرتمندی است که تهدیدها را بلافاصله شناسایی و رفع میکند. فارغ از اینکه کامپیوتر شما ویندوز، لینوکس یا مک است، HVI دسترسی عمیقی که در یک کامپیوتر با کاربر مهمان غیر ممکن است، ایجاد میکند. همانگونه که سیستمهای مجازی، دسترسی سرورها را به منابع سخت افزاری کنترل میکنند، HVI هم دانش عمیقی نسبت به مد کاربری یا کرنلی دارد. در نتیجه HVI بینش کاملی به حافظه مهمان و تمامی محتواها خواهد داشت. همانطور که سیستم مدیریت کننده‏ ی سرورهای مجازی از این سرورها مستقل است، HVI هم از سرورهای مهمان محافظت شده، استقلال دارد. با انجام عملیات در سطح مدیر ماشینهای مجازی و بهره‏ گیری از ویژگیهای این سیستمها، HVI تمامی چالشهای فنی غلبه بر فعالیتهای مخرب در مراکز داده را که در روشهای سنتی ممکن نبود، مرتفع ساخته است.

HVI، تکنیکهای حمله را به جای الگوهای حمله شناسایی میکند. با این روش، این فنآوری قادر به شناسایی، گزارش و جلوگیری از روشهای سوء استفاده معمول است. هسته یا کرنل در برابر حملات زنجیره‏ ای که پوششی برای حمله کننده ایجاد میکنند، کاملاً محافظت میگردد. پردازشهای سطح کاربر نیز در برابر تزریق کد، انحراف عملیات و اجرای کد از حافظه پشته مراقبت میشوند.

تأمین امنیت سیستم انبارش

این سیستم امنیتی گرویتی زون، تأمین کننده امنیت آنی برای دستگاههای ذخیره کننده و اشتراک گذاری پرونده‏ هاست. سیستم و الگوهای تشخیص ویروس، به صورت خودکار ارتقاء می‏ یابند و نیازی به توجه و بررسی کاربر ندارد.

سرورهای گرویتی زون چند سیستم عاملی، تمام وظایف ICAP برای اجتناب از نفوذ بد افزار به دستگاههای ذخیره سازی NAS و سیستمهای مبتنی برICAP (پروتکل تطبیق محتوای اینترنت) را اجرا میکنند.

زمانی که کاربر میخواهد پرونده ‏ای را از یک کامپیوتر یا موبایل و یا هر دستگاه دیگری، باز کند و یا تغییری دهد، دستگاه انبارش مثل NAS یا سیستم اشتراک گذاری فایل، یک تقاضای بررسی به سرور گرویتی ارسال و فرمان مربوط به آن پرونده را دریافت میکند. مطابق نتیجه حاصله، سیستم امنیتی اجازه دسترسی یا عدم دسترسی و یا پاکسازی فایل را صادر میکند.

تأمین امنیت دستگاههای همراه

تأمین امنیت گسترده و انحصاری کلیه دستگاههای همراه اعم از iPhone, iPad و دستگاههای اندرویدی با ارائه نرم افزار مناسب این دستگاهها و توزیع به روزرسانیهای آن از طریق بازار اندروید و اپل.

این سیستم امنیتی به گونه ‏ای طراحی شده است که کاملاً با کنترلهای BYOD منطبق باشد.

{Bring your own device به معنای مجوز استفاده کارمندان از تجهیزات شخصی مثل موبایل برای انجام امور شرکت است}

پیش قدمی برای اجرای تمامی سیاستهای بهره‏ گیری از این نوع دستگاهها. ویژگیهای امنیتی مثل قفل شدن صفحه، کنترل دسترسی، مکان دستگاه، پاکسازی از راه دور، تشخیص دستگاههای روت یا جیل بریک و پروفایلهای امنیتی. برای دستگاههای اندرویدی، سطح امنیتی با بررسی آنی و کد گذاری فایلهای قابل جابجایی مثل عکسها و آهنگها، افزایش یافته است. در نتیجه، دستگاههای موبایل؛ کنترل شده، اطلاعات مهم شرکتی موجود در آن هم محافظت میشوند.